Skip to main content
Facebookpinterest

Sfogliatella – słodki symbol Neapolu

Poranek w Neapolu pachnie słodkim śniadaniem i świeżo parzoną kawą. Cukiernie i kawiarnie tętnią życiem. Jeśli się spieszysz to espresso wypijesz stojąc przy barze (wiele miejsc pobiera dodatkową opłatę za podawanie do stolika). Jeśli chcesz usiąść z gazetą możesz zamówić świeże ciepłe ciastko i cappuccino (które powinno się pić max. do południa).

Sfogliatella pochodzi z wybrzeża Amalfi a dokładnie z klasztoru Santa Rosa in Conca dei Marini w okolicy Salerno. Dziś zamiast klasztoru mamy hotel, a jedyną pamiątką po siostrach zakonnych jest słodkie ciastko. Powstanie przepisu określa się na XVII wiek. Podobnie jak wiele specjałów był to efekt przypadku (historię usłyszysz w filmie powyżej).

Którą wybrać?

Sfogliatella występuje w dwóch wariantach (w obu przypadkach nadzieniem jest najczęściej semolina i ricotta) :

  • Riccia – to wersja chrupiąca. Ciasto składa się bardzo cienkich warstw, które po wyjęciu z pieca tworzą chrupką skorupkę.
  • Frolla – bardziej tradycyjna, okrągła i miękka. Swoim kształtem przypomina muszelkę.

Gdzie zjeść najlepszą sfogliatellę?

Nie przedstawię tutaj rankingu kawiarni i cukierni w Neapolu. Nie wierzę też w powtarzające się niemal na wszystkich blogach listy „10 najlepszych miejsc..”. Takie listy tworzą najczęściej turyści tacy jak ja, którzy podczas kilkudniowego pobytu ledwie liznęli lokalną kuchnię więc robienie takich rankingów uważam za nierzetelne.

Ufam za to Włochom. Nasz kolega Pasquale zabrał nas do miejsca, które nazywa się Pasticceria Carraturo. Jest to cukiernia/kawiarnia zlokalizowana w rejonie Porta Capuana (około 300m od Via dei Tribunali).

Kawiarnia ma bogate tradycje, bo istnieje od 1837 roku. W związku z tym, że zlokalizowane jest przy głównym szlaku turystycznym jest znakomitym miejscem na śniadanie.

Sfogliatella kosztuje około 1.3 EUR.