Skip to main content
Facebookpinterest

Czym jest chai?

Z dzieciństwa pamiętam modę na bawarkę. Słodka herbata z mlekiem była dobra, o ile po wierzchu nie pływał kożuch z mleka. W Indiach moda na herbatę z mlekiem trwa do dziś nieprzerwanie od tysięcy lat.

Czy indyjska herbata smakuje podobnie do bawarki? Ani trochę 🙂 Sposób przygotowania masala chai różni się w zależności od regionu, ale podstawowe składniki tego napitku to: czarna herbata, mleko, cukier oraz masala.
Masala w Hindi oznacza mieszankę przypraw. W przypadku herbaty mamy w niej między innymi: kardamon, cynamon, imbir, pieprz, goździki. Całość jest dosyć rozgrzewająca. Masala Chai to nic innego jak po prostu herbata z przyprawami, ale jeśli powiesz tylko chai to każdy będzie wiedział co zamawiasz, bo w Indiach potocznie używa się właśnie skróconej nazwy.

Początki masala chai

Pierwszy „czaj” nie zawierał ani herbaty, ani cukru, ani mleka. Legenda głosi, że 5000 lat temu król, który rządził na terenie Indii polecił stworzyć leczniczy napój do użytku w Ajurwedzie – tradycyjnej praktyce leczniczej. Kompozycja zawierała imbir i czarny pieprz, których ciepło miało pobudzać trawienie. Goździki miały łagodzić ból i działać antyseptycznie. Kadramon poprawiał nastrój. Cynamon wspomagał krążenie i funkcje oddechowe, anyż odświeżał oddech. Napój podawano na ciepło lub na zimno jako lekarstwo na łagodne dolegliwości. Bardzo szybko zyskał popularność, a receptura zmieniała się w zależności od regionu i dostępności składników.

kubeczki indyjskiej herbaty masala tea chai

Brytyjska myśl herbaciana

Czarna herbata, cukier i mleko jako baza to zasługa Brytyjczyków, którzy w indyjskim regionie Assam założyli swoje plantacje, aby przełamać chiński monopol herbaciany. Pierwotnie czarna herbata była towarem eksportowym i zbyt drogim dla większości Indusów. Aby spopularyzować picie herbaty Brytyjczycy zaczęli rozdawać ją za darmo. Kiedy w XX wieku produkcja została zmechanizowana ceny spadły. Dało to początek hybrydzie brytyjsko-indyjskiej tradycji – w ten sposób powstała masala chai jaką znamy dziś.

Jaką herbatę wybrać?

Do przyrządzania masala chai najczęściej używa się czarnych herbat z regionu Assam. Zazwyczaj są to herbaty produkowane metodą CTC (crush-tear-curl) czyli zmiażdżyć-rozedrzeć-skręcić. Jest to aktualnie główna metoda obróbki w Indiach. Służy do produkcji herbaty ekspresowej sprzedawanej w torebkach. Rozdrobnione liście pozwalają uzyskać zdecydowany taniczny (wytrawny/cierpki) smak, który świetnie komponuje się z mlekiem oraz przyprawami. CTC Masala Chai jest podstawą w wielu regionach Indii.

herbata indyjska masala chai

Popularność masala chai

Popularność „czaju” w Indiach mógłbym porównać chyba tylko do tradycji picia kawy we Włoszech. Podobnie jak espresso, Indusi piją około 4 herbat dziennie. Bardzo często dodatkiem jest przekąska w postaci samosy lub pakory. W pociągach możecie spotkać tzw. chai wallahs – sprzedawców herbaty, którzy w czasie postoju przechodzą przez wagony z wielkim termosem krzycząc „Chaaiiiiii, Chaaiiii”. Mały kubeczek herbatki kupicie od ulicznego sprzedawcy za około 1zł. Jedyny warunek jest taki, że musicie tolerować laktozę. 🙂 A skoro o pociągach mowa to polecam wpis o plusach i minusach podróżowania pociągiem w Indiach

Zrób masala chai u siebie w domu

Aby poczuć klimat indyjskiej tradycji możesz przygotować „czaj” samodzielnie. Gdzie kupić masalę? Nie musisz. Mieszankę przypraw również przygotujesz samodzielnie. Polecam Wam przepis od Shoot and Food.