Skip to main content
Facebookpinterest

Skoro tu jesteś to znaczy, że szukasz miejsca, które z jednej strony zapewni Ci piękne widoki, a z drugiej strony ciszę, odpoczynek i oderwanie od miejskiej codzienności. Islas Cies to z pewnością odpowiedni kierunek.

Bez rezerwacji trudniej

Islas Cies leżą w pobliżu miasta Vigo – w północno-zachodniej Hiszpanii, w regionie Galicja. Promy odpływają na archipelag z portów w Vigo, Baiona i Cangas.
Prawdopodobnie jako port startowy najłatwiej będzie Ci wybrać Vigo. Jest to duże miasto posiadające międzynarodowe lotnisko. Łatwo i tanio dostaniesz się tam busem z Portugalii – na przykład z Porto (Flixbus kosztuje 20-50zł i jedzie około 2,5h). Piszę o tym, bo zwiedzając Porto możesz nie mieć świadomości jaki skarb masz za miedzą 🙂


Teoretycznie wszystko możesz załatwić od ręki w porcie. W praktyce może nie być to takie proste ponieważ Islas Cies są częścią Parku Narodowego Atlantyckich Wysp Galicji. W związku z tym czekają Cię pewne wymogi i ograniczenia. Jednym z nich jest przepis, że na archipelag wpuszcza się nie więcej niż 2200 osób dziennie. Oznacza to, że jeśli nie zarezerwujesz miejsca wcześniej to w sezonie może nie być wolnych miejsc na promie. Kupując bilet musisz podać również datę wyjazdu.

prom z turystami

Islas Cies – procedura rejestracyjna

Jeśli planujesz nocować na Islas Cies musisz najpierw sprawdzić dostępność miejsc na kempingu tutaj: www.campingislacies.com
Kiedy nocleg jest już zarezerwowany dostaniesz mailem specjalne kody rezerwacyjne na podstawie których możesz dokonać zakupu biletu na prom. Dopiero gdy masz już wszystko załatwione dostaniesz mailem od galicyjskich władz specjalny QR kod, który jest Twoim biletem wstępu na archipelag.
Procedura wydaje się skomplikowana, ale wszystko załatwia się bez problemu. Jeśli chodzi o prom – my skorzystaliśmy z tej firmy (rejs z Vigo): 
www.crucerosriasbaixas.com – bilet kosztuje około 18EUR za osobę.

Widok na wyspę San Martino, na którą dostać można się tylko prywatną łodzią

Pierwsze chwile na Islas Cies

Z wysp widać stały ląd. Daje to pewne poczucie bezpieczeństwa i wrażenie, że jesteś blisko cywilizacji. Z drugiej strony co z tego, że widać ląd skoro i tak możesz wrócić tylko promem, który ma ustalone konkretne godziny kursu.
Kiedy prom przybija do brzegu wyspy Monteagudo widok zapiera dech ponieważ malutki port znajduje się przy najładniejszej plaży archipelagu – Playa de Rodas. To własnie ten delikatny biały piasek, kształt plaży i kolor oceanu sprawiają, że poczujesz się jak na Karaibach. Gdyby tylko nie ten zimny wiatr…

Playa de Rodas, Islas Cies


Po zejściu z promu czeka Cię 15-20 minutowy spacer na pole namiotowe. Jeśli masz ze sobą dużo ekwipunku dostępne są wózki.
Droga wiedzie przez kamienny most na Isla del Faro.

most łączący wyspy Monteagudo i Faro

Ile kosztuje nocleg?

Na Islas Cies nie ma hoteli, dróg ani samochodów. Jest kilka pól namiotowych, sklep i parę knajpek.

pole namiotowe na wyspie Faro

Mam swój namiot

Maj, Czerwiec i Wrzesień:
Miejsce na polu namiotowym: 8,90 EUR
Osoba dorosła: 8,90 EUR
Dziecko (3-10 lat): 6,90 EUR

Lipiec i sierpień:
Miejsce na polu namiotowym: 9,70 EUR
Osoba dorosła: 9,70 EUR
Dziecko (3-10 lat): 6,90 EUR

Nie mam namiotu

Maj, Czerwiec i Wrzesień:
Mały namiot: 49 EUR
Duży namiot: 79 EUR

Lipiec i sierpnień (minimum 2 noce):
Mały namiot: 55 EUR
Duży namiot: 79 EUR

Śpiwór: 6 EUR (za cały pobyt)

Idealnym rozwiązaniem jest mieć własny namiot i śpiwory. Jeszcze lepiej jak masz ze sobą prowiant. Wiem, że są zwolennicy jednodniowych wycieczek na archipelag, jednak ja uważam, że warto zostać 2-3 noce.

Ile kosztuje jedzenie?

Z własnym prowiantem nie żartowałem. Zawsze warto korzystać z doświadczeń miejscowych, a Hiszpanie przywożą ze sobą całe skrzynie ekwipunku. Zaopatrzenie, jedzenie i picie musi być przywożone ze stałego lądu. To oznacza, że rosną koszty. Do wyboru masz trzy knajpki i sklep.

cennik restauracji przy polu namiotowym

Restauracja przy polu namiotowym działa trochę jak stołówka. Kuchnia pracuje dwa razy dziennie – w porze obiadowej i kolacyjnej. Zawsze jest dostępne to samo menu + napoje, kawa, piwo, ciastka itd.
Jeśli na co dzień jesz lekko i zdrowo, to jedzenie na Islas Cies może być dla Ciebie za słone i za tłuste. Rozczarował nas również brak owoców.
Kończąc wątek knajpy wygląda to tak, że ceny są restauracyjne, a standard wybitnie stołówkowy. Zobaczcie sami: Pescaditos de la ria i ternera estofada kosztowały w sumie 91zł bez picia 🙂
Za stówkę kupisz sobie w supermarkecie w Vigo zupek i konserw na cały pobyt.

Kiedy najlepiej?

Galicja potrafi być kapryśna jeśli chodzi o pogodę. Zanim zaplanujesz wyjazd, sprawdź długoterminową prognozę. Mimo, że na Islas Cies nie wpuszczają więcej niż 2200 osób, to w piękny słoneczny dzień wszyscy siedzą na plaży. Jeśli chcesz uniknąć tłumów dobrze jest jechać w czerwcu lub wrześniu.
Choć wyspy wyglądają tropikalnie, klimat jest podobny do naszego. Tak jak nad Bałtykiem, woda nie jest zbyt ciepła. Podobnie wiatr. Jesteśmy jednak do tego przyzwyczajeni 🙂
Niech warunki pogodowe Cię nie zrażają. W zamian otrzymujesz przygodę. Nocleg pod namiotem w niezwykłym miejscu. Piękne widoki w pełni rekompensują wszelkie niewygody 🙂

A jeśli poza czytaniem lubisz również pooglądać to zobacz wpis z VLOGIEM z archipelagu