Skip to main content
Facebookpinterest

Co buduje naszą ciekawość świata?

Zastanawiasz się czasem co sprawia, że jedni mają w sobie tyle pary do działania, a inni mówią „ee ja to już jestem na to za stary”? Być może kiedy wracasz po ciężkim dniu w pracy też tak mówisz? Czy to wiek decyduje o tym, że mamy w sobie ogromną chęć do życia? A może znasz starych ludzi w młodych ciałach, którzy sprawiają wrażenie jakby już nic w ich życiu miało się nie wydarzyć?
Ostatnio fascynuje mnie to jak ludzie wykorzystują swój dzień. Wszyscy mamy przecież do dyspozycji 24 godziny. Jedno jest pewne – rutyna zabija. Trzeba zawsze szukać elementów, które budzą do działania. Najlepszym przykładem i wzorem do naśladowania są dzieci. One są ciekawe wszystkiego. Chłoną świat całym sobą. Jak obudzić w sobie ciekawość świata?

selfie z dziećmi w kathmandu
Dzieci zawsze są ciekawe świata

Bądź znowu dzieckiem!

Przypomnij sobie własne dzieciństwo. Pamiętasz kopiowanie gestów taty lub tego jak mówiła mama? Może pamiętasz naśladowanie sposobu chodzenia rodziców? Dzieci nieświadomie modelują najważniejsze osoby w swoim życiu. Nieświadomie ich komputer w głowie instaluje kolejne programy, które później działają lepiej lub gorzej. Jako dorośli na poziomie świadomym mamy kłopoty ze zmianą nawyków. Spróbuj wejść z powrotem w stan jaki ma dziecko i zauważać wokół siebie rzeczy tak, jakby to był pierwszy raz. Jako dorosły musisz wymuszać na mózgu nowe reakcje i ćwiczyć je tak aby weszły one w nawyk i wyparły to czego nie chcesz. To trochę jak reinstalowanie softu na kompie. To jest pierwszy krok do tego, aby zapalić w sobie iskrę. Skoro dzieci mają w sobie ogień to dlaczego mamy z tego rezygnować jako dorośli?

Ciekawość świata – budowanie przez modelowanie

Wybudzanie się z marazmu i rutyny może odbywać się przy pomocy czynnika zewnętrznego. Jeśli dziecko modeluje rodziców i w swoim małym świecie staje się nimi, Ty musisz znaleźć nowe wzorce, które dadzą Ci kopa. Dlaczego jedni ludzie potrafią prowadzić dwie firmy, wychowywać 3 dzieci, podróżować i pisać książki a inni nie? Skąd się bierze poczucie, że po powrocie z pracy już na nic nie ma siły?

Jeśli uważasz, że masz już swoje lata i Ci się nie chce to spójrz na Bruce’a Dickinsona. On często powtarza, że stara się patrzeć na świat oczami dziecka. Efekty? Ma 60 lat. Jest wokalistą Iron Maiden i kiedy jest na trasie daje koncerty czasem co dwa dni. Po koncercie przebiera się w mundur i pilotuje ogromnego Boeinga 757 do kolejnego miasta. Poza tym pisze książki, prowadzi audycje w radiu, ma własny browar oraz firmę, która serwisuje samoloty. Kiedy nie koncertuje, jeździ po świecie z wykładami o biznesie.

Mick Jagger – w kwietniu przeszedł operacje serca, kilka dni temu już biegał po scenie. 75 lat.

Donald Trump został najstarszym i najbogatszym prezydentem USA. Dlaczego nie wybrał spokojnej emerytury i odpoczynku? Co go podpala do działania?

Nie chodzi o to aby każdy był gwiazdą rocka. Entuzjazm i ciekawość świata to wartości uniwersalne, które każdy może w sobie budzić i stosować we własnej skali. Na pewno masz coś takiego co podkręca obroty jak pedał gazu w aucie. Drugim krokiem jest włączenie tempomatu aby to utrzymać

Bezwzględność liderów

Steve Jobs czy Michael Jordan inspirowali miliony, ale dla swojego otoczenia byli bezwzględni.

To taki model osobowości, który nie potrzebuje zewnętrznej motywacji. To oni idą przed wszystkimi. Podziwiasz ich, ale nie będziesz nawet w połowie tak jak oni. Jak się zastanowisz, to wcale nie chcesz być jak oni 🙂

Sensem modelowania jest budowanie pożądanych cech we własnej skali. Kreowanie własnego świata. To pomaga nie porównywać się z innymi a jednocześnie mieć w sobie żyłkę współzawodnictwa.

Myślę, że jesteśmy coraz bardziej zagłaskiwani. W maratonach miejskich każdy dostaje medal. Nie musisz wygrać. Wystarczy że przyjdziesz i już jesteś zwycięzcą. To oznacza, że masz teraz łatwiej niż kiedykolwiek, bo ludziom się nie chce.

Przykład tego, że to Ty masz kontrolę 🙂

Wystarczy być ciekawym świata. Dużo czytać, dużo oglądać, dużo rozmawiać. Podróżuj, zdobywaj doświadczenia, choćby w mikrowyprawach eksplorując własne okolice. Wystarczy otaczać się ludźmi lepszymi od Ciebie aby zmuszać się do wysiłku i aby się rozwijać. Wystarczy wstać z krzesła, a potem przez kolejne dni to powtarzać.

Zawsze możesz powiedzieć, że ktoś inny ma po prostu więcej szczęścia. Wieloletni trener personalny Michaela Jordana – Tim Grover zdefiniował szczęście jako gotowość własnych umiejętności do wykorzystania nadchodzących okazji. Okazje będą pojawiały się zawsze i jeśli czujesz się pewnie i wiesz, że dasz radę to wchodzisz w temat i realizujesz. Kolega powie wtedy że masz farta, bo nie widzi, że Ci się chciało i że realizacja zadania była efektem nakładu pracy.

Dawka bezwzględnej motywacji

A jeśli Ci się nadal nie chce to może rację ma Grzegorz Markowski, który śpiewał „Czy Ty nie czujesz, że ktoś ukradkiem z nas wypija krew. Dlaczego gdy jak zabita śpisz zwykłą wodę leją nam do pustych żył”.